Darurile spirituale
Autor: Ștefan Zambo  |  Album: fara album  |  Tematica: Diverse
Resursa adaugata de 12345 in 16/06/2025
    12345678910 0/10 X

Nu fi nepăsător de darul care este în tine... ” (1Timotei 4:14)

Iubiți sportul? Sunteți microbiști, microbiste? ... Ați văzut vreodată un meci de fotbal, sau de handbal? ... Cineva compara Biserica de astăzi cu o competiție sportivă în care câteva persoane aleargă și transpiră de numa, în timp ce mii de oameni stau pe margine și privesc apatici.

 

Imaginea Scripturi cu privire la Biserică este aceea a unui trup în care fiecare mădular joacă un rol vital. Este o dramă să faci parte din Biserică și să nu produci mai nimic ani de zile. Este o dramă ca Bisericile, liderii ei, să ignore oamenii și darurile puse de Dumnezeu în ei.

 

Darurile și slujirea sunt strâns legate de persoana și lucrarea Duhului Sfânt. În Vechiul Legământ Duhul Sfânt echipa ocazional anumite persoane pentru câte o lucrare specială. La un moment dat profetul Ioel prevestea o vreme când Dumnezeu va turma din Duhul lui peste orice făptură. (Ioel 2:28-9) Profeția s-a împlinit în Ziua de Rusalii, și continuă să se împlinească de atunci până astăzi: (Faptele Apostolilor 2:17)

 

Duhul Sfânt echipează pe cei credincioși cu tot felul de daruri pentru rodire. În Noul Testament există trei pasaje majore în care sunt amintite darurile Duhului:

-Romani 12:6-8

-1Corinteni 12:4-11,28

-Efeseni 4:11-12.

Iată care sunt acestea: darul prorociei, îmbărbătării, dărniciei, cârmuirii, milosteniei, înțelepciunii, credinței, darul vindecărilor, minunilor, deosebirea duhurilor, vorbirea în limbi și tălmăcirea limbilor, darul apostoliei, evanghelizării, darul de păstor, și învățător.

Daruri despre care Apostolul Pavel spune că au fost date „pentru desăvârșirea sfinților în vedera lucrării de slujire și zidire a trupului lui Hristos”. (Efeseni 4:12)

Darurile sunt bogăția bisericii. Un om al lui Dumnezeu spune: „Astăzi, drumul căte o evanghelizare biblică este de a aduce pe fiecare credincios să descopere și să exercite darul său”.

 

După Biblie  fiecare credincios, fiecare credincioasă, a primit la nașterea din nou un anumit număr de daruri (harisme):

-iertarea păcatelor

-prezența Duhului Sfânt

-eliberarea de posesiunile și patimile demonice

-viața veșnică

-darul ocrotirii angelice, etc.

Însă atunci când Biblia vorbește despre daruri cel mai adesea o face referindu-se la darurile spirituale în vederea slujirii bisericii locale. Petru, apostolul, spune în sensul acesta: „Ca niște buni ispravnici ai harului felurit al lui Dumnezeu, fiecare din voi să slujească altora după darul, pe care l-a primit”. (1Petru 4:10)

 

Cum să-ți afli darul spiritual și locul în slujire. Sunt foarte mulți cărora li se pare că au câte un dar când de fapt nu au, după cum sunt foarte mulți care au fost hărăziți și nu au habar.

Iată câțiva pași:

-Roagă-te lui Dumnezeu pentru a fi călăuzit în descoperirea darului ce l-a pus în tine.

-În același timp, răspunde chemărilor la activități de orice fel. Vei descoperi în timp că unele lucruri le faci cu mai multă pricepere decât altele. Vei descoperi că pentru unele servicii ai o atracție mai mare decât pentru altele. Vei observa că pentru anumite lucruri vei fi mai apreciat decât pentru altele. De ce? Pentru că pur și simplu pentru unele lucrări ai har.

-În direcția observată implicăte cu tot sufletul. Nu sta așteptând de la Dumnezeu viziuni mărețe. Cel mai adesea darurile nu sar în ochi, sunt latente în noi, și au nevoie de muncă și timp pentru a ieși în evidență.


 

Pe lângă darurile spirituale există daruri naturale, cu care ne naștem fizic. De pildă, o memorie bună, sau capacitatea de a cânta măiastru, sau aptitudinile fizice. Darurile spirituale și cele naturale provin din aceiaș sursă; Dumnezeu. El face și trupul și duhul. De aceea sunt anumite cazuri când granița dintre cele două tipuri de daruri este greu de stabilit. Ceea ce este important în acest caz este cum și în ce scop folosim darurile primite; pentru noi înșine sau pentru slava lui Dumnezeu.

Scriptura spune că atunci când credincioșii aduc roade, Tatăl ceresc este proslăvit. Mlădițele care aduc roadă în vie sunt îngrijite pentru a aduce mai multă roadă, iar cele care nu aduc roadă - Stop joc!

Deasemeni este scris, vezi Pilda talanților, că vine o zi când lucrarea fiecăruia va fi evaluată, dată pe față, și răspătită. (Ioan 15:1-11; Matei 25:14-30)

Deci, Timotei, nu fi nepăsător de darul care este în tine...



Până în acest moment nu au fost adăugate comentarii.
Statistici
  • Vizualizări: 32
Opțiuni