Jurnalul lui Amos, păstorul din Tecoa
Autor: Florina Bodea  |  Album: Printre cărțile Tale  |  Tematica: Diverse
Resursa adaugata de ninna93 in 26/06/2026
    12345678910 0/10 X
1 / 1

JURNALUL LUI AMOS

 

Nu am crescut în locuri unde oamenii vorbesc despre destin.

 

Nu am fost format pentru „chemări mari”.

 

Viața mea era simplă: muncă, pământ, animale, tăcere.

 

Și totuși, într-o zi, Dumnezeu a rupt această simplitate fără să-mi ceară voie.

 

Nu m-a întrebat dacă sunt pregătit.

 

Nu m-a întrebat dacă mă simt suficient.

 

Doar m-a chemat.

 

Și am înțeles mai târziu că unele chemări nu vin pentru oameni pregătiți.

 

Ci pentru oameni disponibili.

 

Viața mea nu era spectaculoasă.

 

Eram păstor.

 

Îngrijeam turme.

 

Strângeam fructe din sicomor.

 

Trăiam zile care semănau una cu alta.

 

Nu aveam influență.

 

Nu aveam nume.

 

Nu aveam acces la cei importanți.

 

Și sincer, nici nu îmi lipsea ceva.

 

Pentru că uneori, liniștea te face să crezi că viața este completă așa cum este.

 

Dar Dumnezeu vede altfel liniștea omului.

 

... A fost o zi obișnuită.

 

Poate prea obișnuită ca să pară importantă.

 

Și apoi a venit chemarea.

 

Nu ca un gând.

 

Nu ca o emoție.

 

Ci ca o forță interioară care nu-mi mai dădea pace.

 

„Du-te.”

 

Atât.

 

Fără plan.

 

Fără garanții.

 

Fără sprijin.

 

Doar „du-te”.

 

Și primul meu răspuns sincer a fost:

 

„Eu nu sunt omul potrivit.”

 

Am încercat să mă opun.

 

Nu din rebeliune.

 

Ci din realism.

 

Oamenii nu ascultă de păstori.

 

Oamenii ascultă de profeți formați.

 

De oameni din sistem.

 

De oameni cu autoritate.

 

Eu nu aveam nimic din toate acestea.

 

Și aici a început lupta reală: nu cu oamenii… ci cu ideea că Dumnezeu m-a ales pe mine.

 

Când am început să vorbesc, am simțit ceva ciudat.

 

Nu era doar vorbire.

 

Era presiune.

 

Era foc.

 

Era greutate.

 

Cuvintele nu erau „ale mele”.

 

Erau mai mari decât mine.

 

Și am înțeles ceva ce m-a speriat:

 

adevărul nu este confortabil nici pentru cel care îl rostește.

 

Nu a trecut mult până am văzut reacțiile.

 

Priviri reci.

 

Tăcere apăsătoare.

 

Respingeri directe.

 

„Cine te crezi?”

 

„De unde vii tu?”

 

Și pentru prima dată am simțit cât de greu este să fii purtător de adevăr.

 

Pentru că adevărul nu te face popular.

 

Te face necesar… și uneori nedorit.

 

În momentele acelea am înțeles ceva profund: oamenii se uită la statut.

 

Dumnezeu se uită la disponibilitate, oamenii se uită la pregătire.

 

Dumnezeu se uită la ascultare.

 

Și am devenit conștient de un adevăr care m-a schimbat:

 

chemarea nu confirmă valoarea omului, ci dependența lui de Dumnezeu.

 

Au fost momente în care am vrut să mă întorc.

 

La liniște.

 

La viața simplă.

 

La mine de dinainte.

 

Pentru că a spune adevărul te consumă.

 

Te izolează.

 

Te face vulnerabil.

 

Dar tăcerea m-ar fi rupt mai mult decât respingerea.

 

Cel mai ciudat lucru a fost acesta: că mesajul nu era despre mine.

 

Eu eram doar un purtător.

 

Un vas.

 

Un om obișnuit într-o poveste neobișnuită.

 

Și asta m-a eliberat și m-a apăsat în același timp.

 

Dacă cineva mă va întreba cine am fost, nu voi ști să dau un răspuns mare.

 

Doar atât: am fost un om simplu pe care Dumnezeu l-a chemat într-un moment simplu pentru un adevăr greu.

 

Și dacă aș putea lăsa ceva în urma mea, ar fi asta:

 

Dumnezeu nu caută oameni impresionanți.
Caută oameni disponibili chiar și atunci când nu se simt suficienți.

Până în acest moment nu au fost adăugate comentarii.
Statistici
  • Vizualizări: 8
Opțiuni