Jurnalul lui Manaen, băiatul de la palat
Autor: Florina Bodea  |  Album: Printre cărțile Tale  |  Tematica: Diverse
Resursa adaugata de ninna93 in 25/06/2026
    12345678910 0/10 X
1 / 1

Jurnalul lui Manaen, băiatul de la palat

PREFAȚĂ

Uneori Biblia vorbește mult despre un om.

Alteori doar îl menționează.

Și totuși, unele dintre cele mai fascinante vieți se ascund între două rânduri.

Manaen este unul dintre acei oameni.

Tot ce ni se spune este că a fost crescut împreună cu Irod tetrarhul și că, mai târziu, se afla printre liderii bisericii din Antiohia.

Un singur verset.

Dar între aceste două informații se află o viață întreagă.

Cum ajunge un om crescut în apropierea puterii să aleagă slujirea?

Cum ajunge cineva care a văzut palatul să prefere comunitatea credincioșilor?

Cum ajunge un om care a cunoscut împărățiile lumii să se plece înaintea Împărăției lui Dumnezeu?

Acest jurnal este o încercare de a păși pe urmele unui om despre care știm foarte puțin, dar care a lăsat în urmă una dintre cele mai puternice întrebări ale Scripturii:

Ce faci când ai acces la tot ce oferă lumea și totuși simți că îți lipsește ceva?

BĂIATUL DIN PALAT

Nu-mi amintesc prima zi în palat.

Eram prea mic.

Pentru mine, zidurile înalte, curțile largi și servitorii care alergau în toate direcțiile au fost mereu normale.

Unii copii cresc în case.

Eu am crescut într-o lume.

Îl cunoșteam pe Irod înainte ca oamenii să-i spună tetrarh.

Pentru mine era doar un băiat.

Alergam pe aceleași coridoare.

Învățam de la aceiași profesori.

Ascultam aceleași povești despre Roma, despre putere și despre viitor.

Ni se spunea adesea că suntem privilegiați.

Și era adevărat.

Primeam cea mai bună educație.

Mâncam la mese bogate.

Aveam acces la oameni pe care alții îi vedeau doar de departe.

Dar chiar și copil fiind, observam ceva.

În palat, nimeni nu părea liniștit.

Oamenii zâmbeau mult.

Dar rareori se odihneau.

Vorbeau despre alianțe.

Despre influență.

Despre cine urcă și cine cade.

Despre cine câștigă și cine pierde.

Nu-mi amintesc să fi auzit prea multe despre Dumnezeu.

Despre putere?

În fiecare zi.

Despre Dumnezeu?

Mult mai rar.

Pe măsură ce creșteam, diferențele dintre mine și Irod începeau să apară.

La început erau mici.

Aproape invizibile.

Lui îi plăcea să fie observat.

Eu preferam să observ.

Lui îi plăcea să fie în centrul încăperii.

Eu preferam să ascult.

Uneori mă întrebam dacă doar eu vedeam cât de repede se schimbă oamenii când se apropie de putere.

Într-o zi un om îl lăuda pe unul dintre conducători.

A doua zi îl vorbea de rău.

În palat am învățat repede că influența poate cumpăra multe lucruri.

Dar nu poate cumpăra sinceritatea.

Anii au trecut.

Irod devenea tot mai preocupat de conducere.

Eu deveneam tot mai preocupat de sens.

Nu știam atunci să numesc ceea ce simțeam.

Știam doar că exista un gol pe care mesele bogate nu îl umpleau.

Un gol pe care educația nu îl umplea.

Un gol pe care apropierea de putere nu îl umplea.

Seara urcam uneori pe terasa palatului.

Priveam luminile cetății.

Ascultam zgomotele îndepărtate ale oamenilor obișnuiți.

Și mă întrebam de ce păreau mai împăcați decât cei care conduceau.

Nu aveam răspuns.

Nu încă.

Dar privind în urmă, cred că Dumnezeu începuse deja să lucreze.

Nu printr-o minune.

Nu printr-o vedenie.

Nu printr-un profet.

Ci printr-o întrebare.

Și uneori o întrebare poate schimba o viață întreagă.

DUPĂ CRUCE

După moartea lui Isus, palatul și-a reluat viața.

Sau cel puțin așa părea.

Soldații își făceau rondul.

Funcționarii își scriau rapoartele.

Oaspeții veneau și plecau.

Discuțiile continuau.

Lumea mergea înainte.

Dar eu nu mai puteam merge înainte la fel.

Există momente care împart viața în două.

Înainte.

Și după.

Pentru mine, ziua în care L-am văzut pe Isus a fost un astfel de moment.

Am încercat să-mi ocup mintea.

Cu muncă.

Cu responsabilități.

Cu întâlniri.

Dar nu reușeam.

Chipul Lui continua să revină.

Mai ales tăcerea.

Nu înțelegeam de ce mă urmărea atât de mult.

Poate pentru că toată viața mea fusese plină de oameni care vorbeau.

Promiteau.

Explicau.

Justificau.

Convingeau.

Iar omul acela nu făcuse nimic din toate acestea.

Și totuși nu-l puteam uita.

Au trecut câteva săptămâni.

Apoi au început să circule alte zvonuri.

Mai ciudate decât toate celelalte.

La început le-am respins.

Ca majoritatea oamenilor.

Era imposibil.

Se spunea că mormântul este gol.

Se spunea că Isus este viu.

Se spunea că ucenicii L-au văzut.

Am auzit oameni râzând.

Am auzit oameni batjocorind.

Am auzit oameni furioși.

Dar am observat și altceva.

Nimeni nu părea indiferent.

Iar asta m-a făcut să ascult.

Pentru că minciunile dispar repede.

Adevărul deranjează mult mai mult.

În lunile care au urmat am întâlnit oameni care Îl urmaseră.

Nu erau ceea ce mă așteptasem.

Nu erau oameni puternici.

Nu erau oameni influenți.

Nu erau oameni care aveau ceva de câștigat.

Și totuși aveau ceva ce rar văzusem în palat.

Bucurie.

Nu bucuria succesului.

Nu bucuria bogăției.

O altfel de bucurie.

Vorbeau despre Isus ca despre cineva viu.

Nu ca despre un erou mort.

Nu ca despre un învățător al trecutului.

Ca despre cineva prezent.

Și încet, foarte încet, piesele au început să se așeze.

Ioan.

Pustia.

Curajul lui.

Moartea lui.

Apoi Isus.

Minunile.

Tăcerea.

Crucea.

Și acum oamenii aceștia.

Pentru prima dată totul începea să aibă sens.

Într-o noapte am ieșit din nou pe terasa palatului.

Așa cum făcusem de sute de ori.

Dar de data aceasta nu priveam cetatea.

Priveam în urmă.

La anii petrecuți acolo.

La visele copilăriei.

La ambițiile tinereții.

La lumea care mă formase.

Și am înțeles ceva.

Toată viața crezusem că sunt aproape de putere.

Dar adevărata putere nu fusese niciodată în palat.

Adevărata putere era aceea care ridicase un om din mormânt.

Și în noaptea aceea am luat o hotărâre.

Nu brusc.

Nu spectaculos.

Dar definitiv.

Nu mai puteam aparține acelei lumi.

Nu după ce văzusem ce văzusem.

Nu după ce auzisem ce auzisem.

Nu după ce înțelesesem ce înțelesesem.

Pentru prima dată nu mă mai temeam să pierd poziția.

Mă temeam să nu pierd adevărul.

Și astfel a început plecarea mea.

Nu dintr-un oraș.

Nu dintr-un palat.

Ci dintr-o viață.

Nu știam atunci unde mă va conduce Dumnezeu.

Nu știam că într-o zi voi ajunge în Antiohia.

Nu știam că voi sluji alături de oameni pe care încă nu-i cunoscusem.

Nu știam că voi vedea Evanghelia mergând până la marginile lumii.

Știam doar atât: nu mai eram băiatul care crescuse lângă Irod.

Și poate că aceasta este cea mai mare minune pe care Dumnezeu o face în viața unui om.

Nu schimbă doar locul unde trăiește.

Schimbă omul care trăiește acolo.

ANTIOHIA

Dacă mi-ar fi spus cineva în copilărie unde voi ajunge, aș fi râs.

Nu pentru că era imposibil.

Ci pentru că nu era suficient de impresionant.

Când ești crescut în apropierea puterii, îți imaginezi un viitor mare.

Funcții.

Influență.

Poziții.

Niciodată nu mi-am imaginat că voi găsi împlinirea într-o comunitate de credincioși.

Și totuși acolo m-a condus Dumnezeu.

Antiohia era diferită de orice loc cunoscusem.

În palat oamenii erau uniți de interese.

Aici erau uniți de Hristos.

În palat conta cine ești.

Aici conta al Cui ești.

În palat oamenii se apropiau unii de alții pentru ceea ce puteau obține.

Aici se apropiau pentru ceea ce primiseră deja.

La început mi s-a părut ciudat.

Apoi minunat.

Pentru prima dată în viață nu trebuia să demonstrez nimic.

Nu trebuia să impresionez.

Nu trebuia să concurez.

Nu trebuia să urc.

Puteam doar să slujesc.

Și am descoperit că slujirea aduce o bucurie pe care ambiția nu o poate oferi.

Anii trecuseră.

Părul meu începuse să încărunțească.

Chipul îmi purta urmele drumurilor și ale experiențelor.

Dar în interior mă simțeam mai viu decât în zilele tinereții.

În Antiohia am întâlnit oameni extraordinari.

Barnaba.

Când îl vedeai, înțelegeai de ce oamenii îl numeau „fiul încurajării”.

Unii oameni luminează o încăpere când intră.

Barnaba lumina suflete.

Știa să ridice.

Știa să asculte.

Știa să creadă în oameni atunci când alții renunțau la ei.

Apoi era Saul.

La început încă îl priveam cu uimire.

Toți îi cunoșteam trecutul.

Toți știam ce făcuse.

Și totuși Dumnezeu îl schimbase.

Uneori îl ascultam vorbind despre har și mă gândeam: ce Dumnezeu extraordinar trebuie să avem dacă poate transforma un persecutor într-un apostol.

Iar apoi zâmbeam.

Pentru că mă gândeam la mine.

La băiatul crescut în palatul lui Irod.

Și îmi aminteam că harul ne adusese pe amândoi în aceeași încăpere.

Într-o zi ne rugam și posteam împreună.

Era una dintre acele zile liniștite.

Fără evenimente mari.

Fără mulțimi.

Fără spectacol.

Doar oameni care Îl căutau pe Dumnezeu.

Și atunci Duhul Sfânt a vorbit.

Îmi amintesc și acum fiorul care a trecut prin încăpere.

Nu era vocea unui om.

Nu era o strategie.

Nu era o idee.

Era Dumnezeu.

Barnaba și Saul trebuiau trimiși.

O nouă lucrare începea.

Ne-am rugat pentru ei.

Ne-am pus mâinile peste ei.

I-am binecuvântat.

I-am privit plecând.

Și pentru o clipă m-am gândit la un alt drum.

La un alt tânăr.

La un alt palat.

La mine.

Dacă aș fi rămas acolo, poate aș fi avut mai multă influență.

Mai multă avere.

Mai multă putere.

Dar privind în urmă, nu simțeam niciun regret.

Pentru că există lucruri mai mari decât succesul.

Să-L cunoști pe Dumnezeu.

Să faci parte din lucrarea Lui.

Să vezi vieți schimbate.

Niciun tron nu poate oferi asta.

În seara aceea am rămas singur după ce ceilalți au plecat.

M-am așezat și am privit cerul.

La fel cum făcusem cu mulți ani în urmă pe terasa palatului.

Dar de data aceasta întrebările dispăruseră.

Nu aveam toate răspunsurile.

Nu le are nimeni.

Dar Îl aveam pe Hristos.

Și uneori asta este suficient.

Mai mult decât suficient.

DOUĂ DRUMURI

Pe măsură ce anii au trecut, am învățat că viața nu este alcătuită din câteva decizii mari.

Ci din mii de alegeri mici.

Unele par neînsemnate când le faci.

Abia mai târziu înțelegi cât au contat.

În serile liniștite mă surprind uneori gândindu-mă la copilărie.

La palat.

La coridoarele lungi.

La profesorii noștri.

La visele noastre.

Și inevitabil mă gândesc la Irod.

Am crescut împreună.

Am ascultat aceleași lecții.

Am văzut aceleași lucruri.

Am auzit aceleași povești.

Dacă cineva ne-ar fi privit atunci, probabil nu ar fi observat mari diferențe între noi.

Dar Dumnezeu vedea deja drumurile pe care aveam să mergem.

Nu cred că Irod și-a propus vreodată să devină omul care a fost.

După cum nici eu nu mi-am imaginat că voi ajunge aici.

Așa se întâmplă adesea.

Destinele nu se schimbă într-o singură zi.

Se schimbă puțin câte puțin.

Prin ceea ce iubești.

Prin ceea ce asculți.

Prin ceea ce refuzi.

Prin ceea ce alegi să urmezi.

Îmi amintesc de Ioan.

Un om în haine simple.

Dar cu un suflet mai liber decât mulți regi.

Îmi amintesc de Isus.

Tăcut înaintea puterii.

Dar mai puternic decât tot ceea ce credeam că este puterea.

Îmi amintesc de Barnaba.

De Saul.

De frații din Antiohia.

Și mă întreb uneori:

ce s-ar fi întâmplat dacă aș fi rămas?

Dacă aș fi ales confortul?

Dacă aș fi ales siguranța?

Dacă aș fi ales lumea pe care o cunoșteam?

Poate că numele meu ar fi fost mai cunoscut.

Dar sufletul meu ar fi fost mai sărac.

Astăzi oamenii își amintesc de regi.

De conducători.

De războaie.

Dar toate acestea trec.

Palatele se golesc.

Tronurile se schimbă.

Steagurile se coboară.

Numai Împărăția lui Dumnezeu rămâne.

Când eram tânăr credeam că puterea înseamnă să îi faci pe oameni să te urmeze.

Astăzi cred altceva.

Puterea adevărată înseamnă să ai curajul să-L urmezi pe Dumnezeu atunci când drumul Lui te duce departe de tot ceea ce lumea numește succes.

Privesc acum spre trecut și văd un fir nevăzut.

O întrebare pusă în copilărie.

Un profet în pustie.

O noapte de neliniște.

Un Prizonier tăcut.

Un mormânt gol.

O biserică în Antiohia.

Atunci păreau întâmplări separate.

Astăzi văd că Dumnezeu le țesea împreună.

Așa lucrează El.

Rareori ne arată întreaga hartă.

Ne arată doar următorul pas.

Și ne cere să avem încredere.

Dacă cineva mă întreabă acum ce am învățat după toți acești ani, răspunsul meu este simplu.

Nu contează cât de aproape ai fost de puterea lumii.

Contează cât de aproape ai ajuns de Hristos.

Nu contează în ce casă ai crescut.

Contează cui I-ai aparținut la sfârșit.

Nu contează unde a început drumul tău.

Contează unde te-a găsit harul.

Iar dacă viața mea poate spune ceva generațiilor care vor veni după mine, atunci aș vrea să spună doar atât:

Poți crește lângă un rege și totuși să alegi Împăratul.

EPILOG

Astăzi, când numele meu este rostit, apare doar într-un singur verset.

O simplă mențiune.

O singură propoziție.

Altădată acest lucru m-ar fi deranjat.

Astăzi mă face să zâmbesc.

Pentru că nu numărul versetelor măsoară valoarea unei vieți.

Ci credincioșia față de Dumnezeu.

Iar dacă într-o zi cineva va citi numele meu și se va întreba cine am fost, sper să găsească răspunsul nu în palatul în care am crescut...

ci în Împărăția pe care am ales-o.

 

Până în acest moment nu au fost adăugate comentarii.
Statistici
  • Vizualizări: 29
Opțiuni