De ai iubit vreodată pe cineva în viaţă, şi dragostea-nfocată ajunge-apoi de gheaţă, n-a fost iubirea sfântă din Dumnezeu țâșnită. Aceasta nu-i înfrântă nicicând de vreo ispită.
Refren
Dragostea din Dumnezeu creşte înspre cer mereu. Veşnic nu se vestejeşte, căci în Dumnezeu trăieşte.
Strofă 2
Iubirea fără roadă văzută-n fapte drepte, e-o teacă fără spadă cu-nscrisuri înţelepte. Fereşte-a ta cărare de cel cu dulci cuvinte, dar duhu-n roade-amare şi în umblări nesfinte!
Strofă 3
Părinte-n harul veşnic, să-Ţi creşti iubirea-n mine, prin lume să fiu sfeşnic cu-a-dragostei lumine! Iubirea fie faptă în viaţa-mi de credinţă, s-arăt o cale dreaptă spre Veşnica-Ţi Fiinţă!
Strofă 1
De ai iubit vreodată pe cineva în viaţă, şi dragostea-nfocată ajunge-apoi de gheaţă, n-a fost iubirea sfântă din Dumnezeu țâșnită. Aceasta nu-i înfrântă nicicând de vreo ispită.
Refren
Dragostea din Dumnezeu creşte înspre cer mereu. Veşnic nu se vestejeşte, căci în Dumnezeu trăieşte.
Strofă 2
Iubirea fără roadă văzută-n fapte drepte, e-o teacă fără spadă cu-nscrisuri înţelepte. Fereşte-a ta cărare de cel cu dulci cuvinte, dar duhu-n roade-amare şi în umblări nesfinte!
Strofă 3
Părinte-n harul veşnic, să-Ţi creşti iubirea-n mine, prin lume să fiu sfeşnic cu-a-dragostei lumine! Iubirea fie faptă în viaţa-mi de credinţă, s-arăt o cale dreaptă spre Veşnica-Ţi Fiinţă!
1 / 1▲
1. De ai iubit vreodată
pe cineva în viaţă,
şi dragostea-nfocată
ajunge-apoi de gheaţă,
n-a fost iubirea sfântă
din Dumnezeu țâșnită.
Aceasta nu-i înfrântă
nicicând de vreo ispită.
R: Dragostea din Dumnezeu
creşte înspre cer mereu.
Veşnic nu se vestejeşte,
căci în Dumnezeu trăieşte.
2. Iubirea fără roadă
văzută-n fapte drepte,
e-o teacă fără spadă
cu-nscrisuri înţelepte.
Fereşte-a ta cărare
de cel cu dulci cuvinte,
dar duhu-n roade-amare
şi în umblări nesfinte!
3. Părinte-n harul veşnic,
să-Ţi creşti iubirea-n mine,
prin lume să fiu sfeşnic
cu-a-dragostei lumine!
Iubirea fie faptă
în viaţa-mi de credinţă,
s-arăt o cale dreaptă
spre Veşnica-Ţi Fiinţă!
Romani 2:1Aşadar, omule, oricine ai fi tu care judeci pe altul, nu te poţi dezvinovăţi, căci prin faptul că judeci pe altul, te osândeşti singur, fiindcă tu, care judeci pe altul, faci aceleaşi lucruri.