Ce-ar fi toată lumea asta de durere și tristețe, Dacă n-ar înviora-o a iubirii frumusețe? Cine-ar mai putea să-i poarte uriașa ei povară, Dacă dragostea n-ar face-o mică, dulce și ușoară?
Strofă 2
Cine-ar mai putea să'ndure toată noaptea ei de ură, Dacă n-ar fi-n ea iubirea cu lumină și căldură? Ce-ar fi munca și răbdarea, ce-ar fi-a vieților unire Cine poate să le poarte când în ele nu-i iubire... ?
Strofă 3
Dacă n-ar fi fost Isuse a Ta dragoste curată, Nici un suflet cu alt suflet nu s-ar fi unit vreodată! Ar fi fost în veci o noapte peste lumea asta toată. N-ar mai fi'nflorit vreun zâmbet nici pe-o față'nlacrimată.
Strofă 4
N-ar fi nici o rană'nchisă, nici o lacrimă uitată, Nici o inimă de mamă, ori de frate, ori de tată. Nici o inimă de alta n-ar fi fost în veci unită, Ar fi fost un gol și-o moarte și-o tristețe nesfârșită.
Strofă 5
Dar ai zămislit iubirea și ne-ai dat-o nouă-n lume, Doamne nu știam c-acesta-Ți este-adevăratul Nume Dar am bănuit că'ntrânsul este harul și puterea Care singură sfințește fericirea și durerea.
Strofă 1
Ce-ar fi toată lumea asta de durere și tristețe, Dacă n-ar înviora-o a iubirii frumusețe? Cine-ar mai putea să-i poarte uriașa ei povară, Dacă dragostea n-ar face-o mică, dulce și ușoară?
Strofă 2
Cine-ar mai putea să'ndure toată noaptea ei de ură, Dacă n-ar fi-n ea iubirea cu lumină și căldură? Ce-ar fi munca și răbdarea, ce-ar fi-a vieților unire Cine poate să le poarte când în ele nu-i iubire... ?
Strofă 3
Dacă n-ar fi fost Isuse a Ta dragoste curată, Nici un suflet cu alt suflet nu s-ar fi unit vreodată! Ar fi fost în veci o noapte peste lumea asta toată. N-ar mai fi'nflorit vreun zâmbet nici pe-o față'nlacrimată.
Strofă 4
N-ar fi nici o rană'nchisă, nici o lacrimă uitată, Nici o inimă de mamă, ori de frate, ori de tată. Nici o inimă de alta n-ar fi fost în veci unită, Ar fi fost un gol și-o moarte și-o tristețe nesfârșită.
Strofă 5
Dar ai zămislit iubirea și ne-ai dat-o nouă-n lume, Doamne nu știam c-acesta-Ți este-adevăratul Nume Dar am bănuit că'ntrânsul este harul și puterea Care singură sfințește fericirea și durerea.
1 / 1▲
1. Ce-ar fi toată lumea asta de durere și tristețe,
Dacă n-ar înviora-o a iubirii frumusețe?
Cine-ar mai putea să-i poarte uriașa ei povară,
Dacă dragostea n-ar face-o mică, dulce și ușoară?
2. Cine-ar mai putea să'ndure toată noaptea ei de ură,
Dacă n-ar fi-n ea iubirea cu lumină și căldură?
Ce-ar fi munca și răbdarea, ce-ar fi-a vieților unire
Cine poate să le poarte când în ele nu-i iubire... ?
3. Dacă n-ar fi fost Isuse a Ta dragoste curată,
Nici un suflet cu alt suflet nu s-ar fi unit vreodată!
Ar fi fost în veci o noapte peste lumea asta toată.
N-ar mai fi'nflorit vreun zâmbet nici pe-o față'nlacrimată.
4. N-ar fi nici o rană'nchisă, nici o lacrimă uitată,
Nici o inimă de mamă, ori de frate, ori de tată.
Nici o inimă de alta n-ar fi fost în veci unită,
Ar fi fost un gol și-o moarte și-o tristețe nesfârșită.
5. Dar ai zămislit iubirea și ne-ai dat-o nouă-n lume,
Doamne nu știam c-acesta-Ți este-adevăratul Nume
Dar am bănuit că'ntrânsul este harul și puterea
Care singură sfințește fericirea și durerea.
Romani 2:1Aşadar, omule, oricine ai fi tu care judeci pe altul, nu te poţi dezvinovăţi, căci prin faptul că judeci pe altul, te osândeşti singur, fiindcă tu, care judeci pe altul, faci aceleaşi lucruri.