Doamne, ne-au îngenuncheat
Troiene de-ngrijorări
Şi vin zvonuri de războaie
Străbătând din depărtări...
Se cutremură pământul
Şi mor oameni... mii şi mii...
Spune-mi Tată, oare-i vremea,
Oare-i timpul să revii?
Doamne, ce s-a întâmplat?
Soarele-i aşa fierbinte
Şi e arşiţă în lume
Mult mai mult ca înainte
Şi-apoi din senin, furtuni
Se stârnesc cu-nverşunare
Şi credinţa ne slăbeşte
Şi-ndoiala rău ne doare...
Doamne, vremurile-s tulburi
Omenirea s-a schimbat
A uitat că Tu eşti Rege,
De iubire a uitat
Şi se ceartă fraţi cu fraţi
Iar popoare se ridică
Înpotriva cui? A ce?
Nu mai au de Tine frică!
Şi privesc spre cer Părinte
Oare timpul a venit?
Pregătit eşti să revii
Şi e vremea pe sfrârşit?
Semne multe asta spun
Totuşi, parcă Te-aş ruga
Ne mai iartă... ne mai lasă
Să-mbrăcăm iubirea Ta!
Vulcan-28-06-2026
Mary