Cât mai este din cărare
Mă întreb acum?
Doamne, cât mai este oare
Din urcuş pe-ngusta cale
Pe-al vieţii drum?
Dă-mi Tu har să merg sub cruce
Oricât e de greu,
Bucuros să o pot duce,
Şi-n urcuș, să-mi fie dulce
Doamne, harul Tău!
Nu-mi îngădui vreodată
Până la sfârşit,
Să cârtesc sub crucea dată
Cu simţire vinovată,
Să cad obosit.
Cât mai este din cărare,
Mă întreb acum?
Doamne, minunat şi mare,
Singur mi-ai rămas sub soare.
Dă-mi Tu har şi-acum!
Când ajunge-va la capăt
Drumul împlinit,
Voi uita ce-a fost în lume;
Lupte grele, fraţi de nume,
Toate s-au sfârşit!