Eu am bătut la multe uşi
Şi-am alergat în lumea mare
Să caut un medic iscusit
Să-i dea inimii vindecare
Căci nu ştiu cum... nu ştiu de ce
Dar inima, în pieptul meu
Adesea se zbătea nebună
Şi obosea şi-mi era greu...
M-a consultat un medic, doi
Ba chiar şi-al treilea m-a privit
Cu ochii duri, pătrunzători
De parcă vremea mi-a venit:
Ţi-e inima bolnavă tare
Şi-i obosită... vai de ea!
De azi începem tratamentul
Şi toată viaţa-l vei lua!
Cu pas şovăitor, cu teamă
Treceam prin viaţă zi de zi...
Atentă la inima mea
Pierdeam esenţa de-a trăi
Dar într-o primăvară, seara
Deschid Scriptura... deodat,
Văd clar... bolnavii-s vindecaţi!
Isus e Medic minunat!
Şi-atunci s-a întâmplat minunea
Când m-am gândit înfiorată:
De ce am alergat la oameni
Când am în cer un veşnic Tată?
O pace fără-asemănare
A coborât în pieptul meu
Şi inima bătea cuminte
Căci asculta de Dumnezeu!
Vulcan-09-05-2026
Mary