A nu ne încrede în om e una, a crede că dezbinarea e una cu neîncrederea, face ca trupul lui Hristos să sufere și astfel să fie ineficient în chemarea sa din lipsă de dragoste și unitate.
(Și iată una din ereziile comune din limbajul bisericii "nu mă încred în nimeni, nu apelez la nimeni, pot singur, toți sunt la fel.")
Maleahi 3:16Atunci, şi cei ce se tem de Domnul au vorbit adesea unul cu altul; Domnul a luat aminte la lucrul acesta şi a ascultat şi o carte de aducere aminte a fost scrisă înaintea Lui pentru cei ce se tem de Domnul şi cinstesc Numele Lui.