Mi-e dor, mi-e dor de-acasă, Mi-e dor de Domnul meu! /: Mi-e dor de străzile de aur, Mi-e dor de Cel născut în staul, Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
Strofă 2
Mi-e dor, Ierusalime, Să locuiesc în tine, /: Mi-e dor, de porțile cu sfinți Unde sunt ai Tăi ucenici, Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
Strofă 3
Mi-e dor, mi-e dor de Isus, Mi-e dor de slava Lui, /: Să-I văd fața cum strălucește Şi pe creştini cum Îi iubeşte, Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
Strofă 4
Mi-e dor, de chipu-I blând, Mi-e dor să-L văd curând! /: Să-mi șteargă-al meu plâns pe-obraz, Să uit de chin şi de necaz, Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
Strofă 5
Mi-e dor, mi-e dor de-acasă, Mi-e dor să stau la masă, /: Să mă servească-al meu Isus În casa noastră cea de sus, Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
Strofă 1
Mi-e dor, mi-e dor de-acasă, Mi-e dor de Domnul meu! /: Mi-e dor de străzile de aur, Mi-e dor de Cel născut în staul, Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
Strofă 2
Mi-e dor, Ierusalime, Să locuiesc în tine, /: Mi-e dor, de porțile cu sfinți Unde sunt ai Tăi ucenici, Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
Strofă 3
Mi-e dor, mi-e dor de Isus, Mi-e dor de slava Lui, /: Să-I văd fața cum strălucește Şi pe creştini cum Îi iubeşte, Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
Strofă 4
Mi-e dor, de chipu-I blând, Mi-e dor să-L văd curând! /: Să-mi șteargă-al meu plâns pe-obraz, Să uit de chin şi de necaz, Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
Strofă 5
Mi-e dor, mi-e dor de-acasă, Mi-e dor să stau la masă, /: Să mă servească-al meu Isus În casa noastră cea de sus, Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
1 / 1▲
1. Mi-e dor, mi-e dor de-acasă,
Mi-e dor de Domnul meu!
/: Mi-e dor de străzile de aur,
Mi-e dor de Cel născut în staul,
Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
2. Mi-e dor, Ierusalime,
Să locuiesc în tine,
/: Mi-e dor, de porțile cu sfinți
Unde sunt ai Tăi ucenici,
Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
3. Mi-e dor, mi-e dor de Isus,
Mi-e dor de slava Lui,
/: Să-I văd fața cum strălucește
Şi pe creştini cum Îi iubeşte,
Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
4. Mi-e dor, de chipu-I blând,
Mi-e dor să-L văd curând!
/: Să-mi șteargă-al meu plâns pe-obraz,
Să uit de chin şi de necaz,
Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
5. Mi-e dor, mi-e dor de-acasă,
Mi-e dor să stau la masă,
/: Să mă servească-al meu Isus
În casa noastră cea de sus,
Mi-e dor, mi-e dor de-acasă! :/
Romani 2:1Aşadar, omule, oricine ai fi tu care judeci pe altul, nu te poţi dezvinovăţi, căci prin faptul că judeci pe altul, te osândeşti singur, fiindcă tu, care judeci pe altul, faci aceleaşi lucruri.