Când plăcere-avem de rugăciune, s-o păstrăm prin rugă ne-ncetat! Dar când neplăcerea ne răpune, ruga s-o rostim mai înfocat!
Refren
Viața de credinţă, nu e cu putinţă, făr-al rugii glas, nici măcar un ceas, căci așa ne-a spus limpede, Isus! Ruga-i suflul viu, pentru-al păcii fiu!
Strofă 2
Orișicând să ne rugăm fierbinte, ca să ne putem ruga mereu. Dacă rugăciunea-i înainte, drumul nostru nu mai este greu!
Strofă 3
Timpul pus pe-altarul rugăciunii, este timpul cel mai cu folos! El e uşa sfânt-a-nţelepciunii și-a trăirii în Isus Hristos!
Strofă 4
Duhul Sfânt ne-nvaţă cu putere, să veghem în toate și deplin! Dar mai mult spre rugă ni se cere să veghem neîncetat! Amin!
Strofă 1
Când plăcere-avem de rugăciune, s-o păstrăm prin rugă ne-ncetat! Dar când neplăcerea ne răpune, ruga s-o rostim mai înfocat!
Refren
Viața de credinţă, nu e cu putinţă, făr-al rugii glas, nici măcar un ceas, căci așa ne-a spus limpede, Isus! Ruga-i suflul viu, pentru-al păcii fiu!
Strofă 2
Orișicând să ne rugăm fierbinte, ca să ne putem ruga mereu. Dacă rugăciunea-i înainte, drumul nostru nu mai este greu!
Strofă 3
Timpul pus pe-altarul rugăciunii, este timpul cel mai cu folos! El e uşa sfânt-a-nţelepciunii și-a trăirii în Isus Hristos!
Strofă 4
Duhul Sfânt ne-nvaţă cu putere, să veghem în toate și deplin! Dar mai mult spre rugă ni se cere să veghem neîncetat! Amin!
1 / 1▲
1. Când plăcere-avem de rugăciune,
s-o păstrăm prin rugă ne-ncetat!
Dar când neplăcerea ne răpune,
ruga s-o rostim mai înfocat!
R: Viața de credinţă,
nu e cu putinţă,
făr-al rugii glas,
nici măcar un ceas,
căci așa ne-a spus
limpede, Isus!
Ruga-i suflul viu,
pentru-al păcii fiu!
2. Orișicând să ne rugăm fierbinte,
ca să ne putem ruga mereu.
Dacă rugăciunea-i înainte,
drumul nostru nu mai este greu!
3. Timpul pus pe-altarul rugăciunii,
este timpul cel mai cu folos!
El e uşa sfânt-a-nţelepciunii
și-a trăirii în Isus Hristos!
4. Duhul Sfânt ne-nvaţă cu putere,
să veghem în toate și deplin!
Dar mai mult spre rugă ni se cere
să veghem neîncetat! Amin!
Romani 2:1Aşadar, omule, oricine ai fi tu care judeci pe altul, nu te poţi dezvinovăţi, căci prin faptul că judeci pe altul, te osândeşti singur, fiindcă tu, care judeci pe altul, faci aceleaşi lucruri.