N-am trecut de mult...
Autor: Dulgheru George Amiel  |  Album: BIRUINȚELE LUI DAVID  |  Tematica: Diverse
Resursa adaugata de Worship1907 in 28/06/2026
1 / 1
1
N-am trecut de mult, mămică
Pe la tine
Nu știu cum mai ești
Și ce mai faci
Depărtările sunt o povară
Stavile greoaie între cei dragi... .

N-am mai fost de mult
Să-ți văd căscioara
Locul drag, unde-ochii am deschis;
Falnicul copac de lângă tindă
Crengile spre ceruri și-a oprit.

N-am mai fost s-adulmec, dimineața
Fragedul miros de iarbă crudă
Pe poteca dindărătul casei
Amintirile cu drag îmi cântă.

2

N-am trecut de mult mămică
Pe la tine
Nu știu cum mai ești, poate-ai albit
Depărtările sunt o povară
Munte de pământ sau de granit...


Biruințele lui David
Slavă lui Dumnezeu !
Până în acest moment nu au fost adăugate comentarii.
Statistici
  • Vizualizări: 102
Opțiuni