De ce pribeag?
Autor: AB  |  Album: fara album  |  Tematica: Diverse
Resursa adaugata de Andrei997 in 29/03/2021
1 / 1
Tu m-ai chemat Isus la Tine,
Cand eu, un orb, mergeam spre chin
Si osândit eram la moarte,
Dar m-ai cuprins cu bunătate
Cu dragoste si har Divin!

Mi-ai pus în față, Sfanta Cale
Mi-ai spus atunci: " alege să trăiești "
Mi-ai pus în suflet dorul veșniciei Tale
Ca dezgustat de-aceasta neagră vale
Sa merg. S-alerg. . spre slăvile cerești!

De ce-aș mai pribegi prin lume?
Dorind să beau din cupe sparte. .
Cand bunătatea Ta Isuse,
Imi umple sufletul cu pace. .
Si-atatea bucurii imparte!

De ce as mai purta povara?
Nisipuri grele, fara numar. .
Cand bunătatea Ta Isuse,
Aduce-n suflet ușurare
Și ia povara de pe umăr!

De ce as mai iubi pământul?
Îmbrățișînd cu suflet glia. .
Cand bunătatea Ta Isuse,
Îmi da mai multă bogăție
Si sus, imi da împărăția!

O, nu le voi iubi niciuna! !
Acum, în veci, si niciodata! !
Căci bunătatea Ta Isuse
Imi tine sufletul aproape
Si inima de cer legată!

Voi merge drept. Tot înainte
Neascultand străina șoaptă
Eu voi străbate calea-întreagă
Si-înconjurat de marea gloata
Voi sta înaintea ta la poartă. .

Si voi vedea lumina slavei... . .
Voi auzi cerescul glas. .
Chemându-mă atunci pe nume. .
O, Doamne. . unde-i ziua aceea?
Si cât din cale a mai rămas?
Până în acest moment nu au fost adăugate comentarii.
Statistici
  • Vizualizări: 774
  • Export PDF: 1
Opțiuni
Romani 2:1 Aşadar, omule, oricine ai fi tu care judeci pe altul, nu te poţi dezvinovăţi, căci prin faptul că judeci pe altul, te osândeşti singur, fiindcă tu, care judeci pe altul, faci aceleaşi lucruri.