Eli, Eli... - strigă azi ai Tăi copii, Eli, Eli, de ce taci, de ce nu vii? /: Nu-i durere mai amară, nici mai grea Ca aceea de-a-Ți ascunde fața Ta! :/
Strofă 2
Eli, Eli, pentru ce ne-ai părăsit? Glasul dulce nu Ți-l mai lași auzit... /: Ca pe Petru în grădină mă privești, Nu-nțeleg de ce tăcerea-Ți prelungești... :/
Strofă 3
Eli, Eli, de fapt, noi Te-am părăsit... Prinși de pofte și plăceri, am obosit... /: N-avem timp să stăm cu Tin' măcar un ceas, Liniștiți să ascultăm al Tău sfânt glas... :/
Strofă 4
Eli, Eli cât ar fi lumea de rea, Cât de-adâncă și amară-i rana mea, /: Când Tu spui: “O, nu te teme, sunt și Eu!”, Pacea Ta e ca un fluviu-n pieptul meu... :/
Strofă 5
Eli, Eli... - strigă glasul tot mereu... Eli, Eli, scapă-ne că ne e greu! /: Dar Te uită când necazuri au trecut, Vindecarea, liniștea e tot ce-am vrut... :/
Strofă 6
Eli, Eli, vrem acuma să-Ți cântăm: Aleluia! Imn de slavă-Ți înălțăm! Tu cinstești pe toți acei ce sunt mereu Lângă Tine, și la bine și la greu...
Cor
/:Aleluia! Vom cânta neîncetat Toți acei ce Te-am iubit cu-adevărat! :/
Strofă 1
Eli, Eli... - strigă azi ai Tăi copii, Eli, Eli, de ce taci, de ce nu vii? /: Nu-i durere mai amară, nici mai grea Ca aceea de-a-Ți ascunde fața Ta! :/
Strofă 2
Eli, Eli, pentru ce ne-ai părăsit? Glasul dulce nu Ți-l mai lași auzit... /: Ca pe Petru în grădină mă privești, Nu-nțeleg de ce tăcerea-Ți prelungești... :/
Strofă 3
Eli, Eli, de fapt, noi Te-am părăsit... Prinși de pofte și plăceri, am obosit... /: N-avem timp să stăm cu Tin' măcar un ceas, Liniștiți să ascultăm al Tău sfânt glas... :/
Strofă 4
Eli, Eli cât ar fi lumea de rea, Cât de-adâncă și amară-i rana mea, /: Când Tu spui: “O, nu te teme, sunt și Eu!”, Pacea Ta e ca un fluviu-n pieptul meu... :/
Strofă 5
Eli, Eli... - strigă glasul tot mereu... Eli, Eli, scapă-ne că ne e greu! /: Dar Te uită când necazuri au trecut, Vindecarea, liniștea e tot ce-am vrut... :/
Strofă 6
Eli, Eli, vrem acuma să-Ți cântăm: Aleluia! Imn de slavă-Ți înălțăm! Tu cinstești pe toți acei ce sunt mereu Lângă Tine, și la bine și la greu...
Cor
/:Aleluia! Vom cânta neîncetat Toți acei ce Te-am iubit cu-adevărat! :/
1 / 1▲
1. Eli, Eli... - strigă azi ai Tăi copii,
Eli, Eli, de ce taci, de ce nu vii?
/: Nu-i durere mai amară, nici mai grea
Ca aceea de-a-Ți ascunde fața Ta! :/
2. Eli, Eli, pentru ce ne-ai părăsit?
Glasul dulce nu Ți-l mai lași auzit...
/: Ca pe Petru în grădină mă privești,
Nu-nțeleg de ce tăcerea-Ți prelungești... :/
3. Eli, Eli, de fapt, noi Te-am părăsit...
Prinși de pofte și plăceri, am obosit...
/: N-avem timp să stăm cu Tin' măcar un ceas,
Liniștiți să ascultăm al Tău sfânt glas... :/
4. Eli, Eli cât ar fi lumea de rea,
Cât de-adâncă și amară-i rana mea,
/: Când Tu spui: “O, nu te teme, sunt și Eu!”,
Pacea Ta e ca un fluviu-n pieptul meu... :/
5. Eli, Eli... - strigă glasul tot mereu...
Eli, Eli, scapă-ne că ne e greu!
/: Dar Te uită când necazuri au trecut,
Vindecarea, liniștea e tot ce-am vrut... :/
6. Eli, Eli, vrem acuma să-Ți cântăm:
Aleluia! Imn de slavă-Ți înălțăm!
Tu cinstești pe toți acei ce sunt mereu
Lângă Tine, și la bine și la greu...
C: /:Aleluia! Vom cânta neîncetat
Toți acei ce Te-am iubit cu-adevărat! :/
Romani 2:1Aşadar, omule, oricine ai fi tu care judeci pe altul, nu te poţi dezvinovăţi, căci prin faptul că judeci pe altul, te osândeşti singur, fiindcă tu, care judeci pe altul, faci aceleaşi lucruri.