Stând și-așteptând colindători, în casă lânga foc, M-am rătacit cu gândul, spre-un friguros sfânt loc. O iesle și un grajd murdar în lume a găsit, Eu doar atât I-am oferit, Acelui din vecii.
Refren
El S-a smerit mai mult ca omul Și-n ieslea rece s-a născut. Deși a Lui era Pământul Și caldul așternut. A fost o noapte atât de lunga Deși-n lumină locuia. Dar ieslea aceea rece, era inima mea și-a ta!
Strofă 2
În taina nopții de Crăciun, cad fulgii jucăuși, Plutesc urări din mii de guri ”Hristos ni s-a născut!” Dar cine din aceștia toți, un loc i-a oferit O inimă mai caldă, Acelui din vecii..
Refren
/: El S-a smerit mai mult ca omul Și-n ieslea rece s-a născut. Deși a Lui era Pământul Și caldul așternut. A fost o noapte atât de lunga Deși-n lumină locuia. Dar ieslea aceea rece, era inima mea și-a ta! :/
Cor
/: Inimă de gheață, lasă-L să se nască /: Să te încălzească cu dragostea Sa. :/X2
Strofă 1
Stând și-așteptând colindători, în casă lânga foc, M-am rătacit cu gândul, spre-un friguros sfânt loc. O iesle și un grajd murdar în lume a găsit, Eu doar atât I-am oferit, Acelui din vecii.
Refren
El S-a smerit mai mult ca omul Și-n ieslea rece s-a născut. Deși a Lui era Pământul Și caldul așternut. A fost o noapte atât de lunga Deși-n lumină locuia. Dar ieslea aceea rece, era inima mea și-a ta!
Strofă 2
În taina nopții de Crăciun, cad fulgii jucăuși, Plutesc urări din mii de guri ”Hristos ni s-a născut!” Dar cine din aceștia toți, un loc i-a oferit O inimă mai caldă, Acelui din vecii..
Refren
/: El S-a smerit mai mult ca omul Și-n ieslea rece s-a născut. Deși a Lui era Pământul Și caldul așternut. A fost o noapte atât de lunga Deși-n lumină locuia. Dar ieslea aceea rece, era inima mea și-a ta! :/
Cor
/: Inimă de gheață, lasă-L să se nască /: Să te încălzească cu dragostea Sa. :/X2
1 / 1▲
1. Stând și-așteptând colindători, în casă lânga foc,
M-am rătacit cu gândul, spre-un friguros sfânt loc.
O iesle și un grajd murdar în lume a găsit,
Eu doar atât I-am oferit, Acelui din vecii.
R: El S-a smerit mai mult ca omul
Și-n ieslea rece s-a născut.
Deși a Lui era Pământul
Și caldul așternut.
A fost o noapte atât de lunga
Deși-n lumină locuia.
Dar ieslea aceea rece, era inima mea și-a ta!
2. În taina nopții de Crăciun, cad fulgii jucăuși,
Plutesc urări din mii de guri ”Hristos ni s-a născut!”
Dar cine din aceștia toți, un loc i-a oferit
O inimă mai caldă, Acelui din vecii..
R: /: El S-a smerit mai mult ca omul
Și-n ieslea rece s-a născut.
Deși a Lui era Pământul
Și caldul așternut.
A fost o noapte atât de lunga
Deși-n lumină locuia.
Dar ieslea aceea rece, era inima mea și-a ta! :/
C: /: Inimă de gheață, lasă-L să se nască
/: Să te încălzească cu dragostea Sa. ://X2
Romani 2:1Aşadar, omule, oricine ai fi tu care judeci pe altul, nu te poţi dezvinovăţi, căci prin faptul că judeci pe altul, te osândeşti singur, fiindcă tu, care judeci pe altul, faci aceleaşi lucruri.