DAD
M-aștepți să vin, Iisuse, cu lucrul isprăvit, AD
dar nu-s, Iisuse, gata, prea mult am zăbovit; GD
am fost ades prea leneș și-am amânat mereu, AD
// iar azi, la ceasul serii, nu-i gata lucrul meu//(bis)
DAD
Când m-ai trimis, odată, în via Ta, Iisus, AD
mi-ai rânduit și lucrul și timpul mi l-ai spus; GD
mi-ai scris și câte zile în lume am de stat AD
// și câte fapte bune în ele-am de lucrat. //(bis)
Ce bine-ar fi fost dacă aș fi umblat mai treaz
și-aș fi lucrat mai harnic pân' la al vieții-amiaz';
și dacă înspre seară eram mai grijuliu...
// Dar, iată, nu sunt gata - și-acum e-așa târziu! ... //(bis)
Mai am atâta-n vie, Iisuse, de lucrat
și vremea mea-i ca dusă, că ziua s-a-nserat;
m-aștepți să merg Acasă, dar, Doamne, cum să vin
// de-o cale-atât de lungă c-un rod așa puțin? ... //(bis)
Mai lasă-mi, Doamne, încă puțină zi să pot
să-mi isprăvesc cu bine în vie lucrul tot;
să-mi las în loc urmașul, unealta să-mi preia
// și-atuncea, dintr-o dată, sfârșește-mi ziua mea! ... //(bis)
Romani 2:1Aşadar, omule, oricine ai fi tu care judeci pe altul, nu te poţi dezvinovăţi, căci prin faptul că judeci pe altul, te osândeşti singur, fiindcă tu, care judeci pe altul, faci aceleaşi lucruri.