Slava Domnului (40)
Autor: Maria Nechita
Album: Ploaia târzie.
Categorie: Diverse

                                                     Slava Domnului (40)

   Unde, cum și când se manifestă Slava Domnului, în „fii” Tatălui? Fii Tatălui sunt născuți, în Slava Domnului. Sângele Domnului Isus confirmă apartenența la Tatăl nostru, avem ADN-l Lui, suntem ai Lui. Duhul nostru a fost adus la Viață prin Sângele Lui Isus, iar sufletul nostru a fost înfiat în familia Tatălui. Trupul nostru se adaugă Vieții din duh, fiindcă Duhul Sfânt a venit să locuiască în el, pentru al salva și pe el din robia păcatului, bolilor, neputințelor, dependențelor unde robia stăpînea și îngrădea libertatea, pacea și bucuria. Atunci când acest văl al robiei este ridicat și Duhul aduce înțelepciunea și descoperirea în cunoașterea Tatălui Slavei, înțelegerea nădejdii chemării noastre în Hristos, bogăția moștenirii Tatălui în noi, nemărginita mărime a puteri Lui, pe care a desfășurat-o în Domnul Isus, prin faptul că L-a înviat din morții și L-a pus să șadă la dreapta Sa, în locurile cerești, mai presus de orice domnie, stăpânire de aici ori din cer, făcându-L Căpetenie peste toate lucrurile Bisericii, care este Trupul Lui, atunci poți declara liber: „2 Corinteni 3:17. „Unde este Duhul Domnului, acolo este libertate.” ȘI aduce libertate nu să faci păcat, ci să nu-l faci, fiindcă ai început să cunoști pe Tatăl, pe Fiul și pe Duhul Slavei. Această libertate începută din interiorul nostru, din duhul nostru, umple inima și sufletul cu dragoste, pace, bucurie și întreaga Roadă a Duhului, țâșnind ca un vulcan în afară, în exterior, iar mintea primește pricepere, tărie, îndrăzneală ca să știe să trăiască Viața lui Hristos și afară în lume, ca un model al cerului, adus la Cruce, de Lumină și Cetate pe munte. Oricine poate să vadă Lumina, să guste Cuvântul dat și să țintească muntele pentru ascensiune în credință, de braț cu Duhul și  Slava Domnului, care niciodată nu dau greș.

   Matei 5:14-16. „Voi sunteți lumina lumii. O cetate așezată pe un munte nu poate să rămână ascunsă. 15. Și oamenii nu aprind lumina ca s-o pună sub obroc, ci o pun în sfeșnic și le luminează tuturor celor din casă. 16. Tot așa să lumineze și lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei să vadă faptele voastre bune și să-L slăvească pe Tatăl vostru care este în ceruri.” --------Slava Domnului se manifestă în noi, atunci când am înțeles că suntem fii Tatălui, avem toate drepturile legale de „fii”, știm și vrem să acționăm sub aceste adevăruri ale Cuvântului și credm că suntem în Hristos Lumină, Cetate așezată pe înălțime și putem opera prin Duhul la nivelele la care Slava Domnului Isus Hristos ne vrea. Această libertate ne ține în Lumină și pe Munte, iar Duhul Domnului, Duhul Harului operează în voie, în viețile noastre, ca „fii” de Dumnezeu. Mulțumim Tată, Isuse și Duhule Sfânt! Amin! (va urma)

Preluat de la adresa: https://www.resursecrestine.ro/devotionale/325435/slava-domnului-40