Același Domn
Autor: Tabita Silaghi
Album: În palma lui zâmbesc!
Categorie: Incurajare
Când totu-n jur se năruie,
Când ce știai... azi nu mai e,
Isus, El singur a rămas,
Același Domn la orice pas.
Când pacea demult ai pierdut
Și multe cuvinte-au durut,
Isus este-al tău Salvator
Și vrea ca să-ți dea ajutor.
De te simți singur, izolat,
Și toți din jur s-au depărtat,
Dumnezeu te însoțește
Și în toate te-ntărește.
Când sufletul în două-i rupt,
S-a frânt și al credinței scut,
Isus e-Acel ce-ți poate da
Voința de-a înainta.
Clipa grea de încercare
O treci în brațele Sale.
Cu Domnul poți înainta,
Căci El este puterea ta.
Când te-afli în furtună,
Dumnezeu te ia de mână
Și-ai să vezi cu-a ta privire
A Sa mare izbăvire.
O să Îi spui atunci voios:
„Doamne, Îți mulțumesc frumos!
În clipa încercării grea,
Isus, ai fost scăparea mea!”
Așa e calea către cer:
Treci prin furtuni, prin foc, prin ger,
Însă nu singur, ci cu El,
Cu scumpul tău Emanuel.
Domnul ne spune prin Cuvânt:
„Eu nu te voi lăsa nicicând.
Chiar dacă munții s-ar muta,
Eu nici atunci nu te-oi uita!
Cu dreapta Mea te sprijinesc,
Mereu de tine îngrijesc,
Căci ești săpat în palma Mea,
Născut în chin pe Golgota!
Acum Mă duc să pregătesc
La Tatăl un locaș ceresc,
Dar Mă întorc iar după voi
Și veți uita de chin, nevoi!”
Cu-aceste mari promisiuni,
Umblăm cu Domnul prin furtuni.
În toate vreau să mă supun
Păstorului nostru cel bun.
Scumpii mei frați și dragi surori,
Mai e puțin și, sus pe nori,
Îl vom vedea pe-al nost’ Isus,
Pe care Îl iubim nespus.
Sus, acasă, în splendoare,
Sus, la marea sărbătoare,
Ne-om bucura c-am biruit,
Că lupta a luat sfârșit!
Preluat de la adresa:
https://www.resursecrestine.ro/poezii/325330/acelasi-domn