<song>
              <title>De ce-ai uitat că-n încercare</title>
              <author>Otniel Stirb</author>
              <copyright></copyright>
              <presentation>V1 C V2 C V3 C</presentation>
              <hymn_number></hymn_number>
              <tempo></tempo>
              <timesig></timesig>
              <ccli></ccli>
              <theme></theme>
              <alttheme></alttheme>
              <user1></user1>
              <user2></user2>
              <user3></user3>
              <key></key>
              <aka></aka>
              <key_line></key_line>
              <lyrics>
[V1]
 De ce-ai uitat că-n încercare
 Ți-am spus că nu te voi lăsa
 De ce-ți curg lacrime amare
 Din ochii tăi pe fața ta?
 De ce cuprins de-ngrijorare
 Te-ntrebi adesea până când
 Vei fi mereu pus la-ncercare
 În viața ta pe-acest pământ.  

[C]
 /:Ți-am spus să mai veghezi o clipă
 Căci nicidecum n-am să te las,
 Te-oi ocroti cu-a Mea aripă,
 Cu tine sunt la orice pas!
 Te voi purta pe-a Mele brațe
 Și mângâiere vreau să-ți dau,
 Ți-am spus să stai în așteptare,
 Că voi veni ca să te iau!  :/  

[V2]
 De ce-ai uitat cuvântul care
 Ți-am spus că nu te voi uita
 Voi fi cu tine-n strâmtorare
 Voi fi mereu de partea ta
 Privește numai la Golgota
 La rănile ce-au sângerat
 De-acolo-ți vine izbăvirea
 În palma Mea Eu Te-am săpat.  

[V3]
 Dar până-atunci mereu păstrează
 Credința ta și-al Meu Cuvânt
 Prin tot ce treci aici veghează
 La orice pas pe-acest pământ
 Eu sunt cu tine nu te teme
 Și-atunci când toți te-au părăsit
 Tu cheamă-Mă în orice vreme
 Copilul Meu copil iubit.  

</lyrics>
             </song>