<song>
              <title>Dacă trăiesc</title>
              <author>Nicolae Moldoveanu</author>
              <copyright></copyright>
              <presentation>V1 V2</presentation>
              <hymn_number></hymn_number>
              <tempo></tempo>
              <timesig></timesig>
              <ccli></ccli>
              <theme></theme>
              <alttheme></alttheme>
              <user1></user1>
              <user2></user2>
              <user3></user3>
              <key></key>
              <aka></aka>
              <key_line></key_line>
              <lyrics>
[V1]
 Dacă trăiesc și dacă port pe umăr
 măcar un strop din roadele divine,
 și dacă sunt în holdă fără număr,
 culegător de spice pe coline,
 atunci e bucurie-n pieptul meu,
 atunci pământu-ntreg e-n rând cu mine.
 Iar dacă plec, mă duc la Dumnezeu -
 mă duc la Tatăl Sfânt - și e mai bine.  

[V2]
 De altă parte, am citit și știm
 că toate-aici lucrează împreună
 spre binele acelor ce iubim,
 spre binele acelor care-adună.
 Căci clipa despărțirii, dacă vine
 ea vine totuși spre folosul meu.
 Căci dacă plec, mă duc la Dumnezeu
 mă duc la Tatăl Sfânt - și e mai bine.  

</lyrics>
             </song>