<song>
              <title>Mama</title>
              <author>Nicu Chereji</author>
              <copyright></copyright>
              <presentation>V1 C V2 C V3 C</presentation>
              <hymn_number></hymn_number>
              <tempo></tempo>
              <timesig></timesig>
              <ccli></ccli>
              <theme></theme>
              <alttheme></alttheme>
              <user1></user1>
              <user2></user2>
              <user3></user3>
              <key></key>
              <aka></aka>
              <key_line></key_line>
              <lyrics>
[V1]
 Mi-e dor să o mai aud pe mama
 Mi-e dor să o mai aud cum spune:
 Veniți copii masa e gata
 V-am pregătit lapte și pâine
 V-am pregătit și așternutul,
 În sobă ard multe vreascuri
 Lumina încă e aprinsă,
 Veniți copii masa e-ntinsă.  

[C]
 Mama, nume prețios, mama, ce cuvânt frumos!
 Se îngrijește pan’ la bătrânețe
 De odrasla ei din tinerețe,
 Mamă bună mult iubită mamă!  

[V2]
 Mi-e dor s-o văd cum mai zâmbește
 Cu a ei senină înfățișare
 Mi-e dor să-i spun cu bucurie
 Ca sunt pe-a Domnului cărare
 Îmi amintesc ce fericită,
 Era când ne vedea la masă
 Cu ochii plini de lacrimi mama
 Plângea nespus de bucuroasă!  

[V3]
 O, mamă simte întotdeauna
 Când ești cuprins de îngrijorare
 Și-atunci când ochi-ți lăcrimează
 Îți dă cuvânt de încurajare
 Iubește-ți mama și-i dă cinste
 Dacă mai este încă în viață,
 Săruta-i mâna și obrazul,
 În fiecare dimineață!  

</lyrics>
             </song>